OSLÍCI
Osel je oddaným přítelem člověka, přispívá k jeho duchovnímu a citovému obohacením.Osel je mimořádně chytré a všestrané zvíře.

OSLÍK JE MNOHEM VÍC NEŽ KŮŇ CHUDÝCH
Oslíci už 6000 let lidem nosí břemena, přesto se jejich jméno používá jako nadávka.
Všichni si myslí, že osla dobře znají, přitom ho ale zblízka viděl a lépe poznal jen málokdo.
Říká se o něm,že je tvrdohlavý a hloupý a že jeho duše je stejně chmurná jako jeho život.
Ale ti, kdo osly dobře poznali a zamilovali si je, pravem o tomto báječném společníkovi pějí chválu.

Oslík, přítulný mazlík
Osli se dožívají až padesáti let, takže při troše trpělivosti budou chovatelům sloužit opravdu dlouho.
„Každý cikán chválí svého koně a já zase chválím oslíky. Při vlídném zacházení a správném výcviku jsou to milá a přítulná zvířata, a navíc chytrá. Pamatují si cestu, po níž jednou šli, i několik let. Osel není tvrdohlavý, jak se o něm traduje. Ale protože má silný pud sebezáchovy, zarazí se, když na cestě objeví něco nového, co tam ještě neviděl. Stačí třeba sluneční paprsek, který se zaleskl v kaluži, nebo ulomená větev stromu ležící přes pěšinu. Zastaví se a přemýšlí, jestli mu nehrozí nebezpečí. Je to opatrnost, ne nechuť jít dál,“ tvrdí Martina.
Kolik osel unese
Oslík vysoký metr váží do dvou set kilogramů. Tomu musí odpovídat i zatížení – nemůže unést tolik, co statný velký kůň. Hmotnost břemene či jezdce nesmí ohrozit zdraví zvířete!
K historicky nejznámějším činnostem oslů patří nošení břemen. K tomuto účelu se využívají na túrách i v současnosti. „Lidé kupují oslíky pro děti, aby se mohly povozit, nebo jen tak jako kamaráda na zahradu. Nebo třeba kvůli výletům, aby se nemuseli tahat s bágly," říká Martina.
-
Jako soumar by neměl nést více než čtyřicet kilo.
-
Váha jezdce nesmí překročit padesát kilogramů. Jinak hrozí poškození kloubů a chrupavek.Vozit se na hřbetě oslíka proto mohou jen děti a dospělí s muší váhou.
-
Před dosažením dvou let nesmí oslík nosit žádná břemena! A po dovršení tohoto věku by měl být zatěžován jen velmi pomalu a opatrně.
-
Plnou zátěž mu naložíme až po čtvrtých narozeninách.
Osli nesnášejí déšť
Osli jsou zdravá a na svou velikost silná zvířata. Nesnášejí však prudké, dlouhé deště a studený vítr. Je tomu tak proto, že jejich dávní předci pocházejí z Afriky, kde je o vodu nouze. Vyhovuje jim suché klima. Problémy jim hrozí především po narození. Pokud se jejich srst promočí, nastydnou a hrozí jim zápal plic. Proto je přístřešek na pastvě nezbytný.

Jak ubytovat oslíka
-
Od jara do podzimu postačí třístranná dřevěná bouda s dřevěnou podlahou.
-
Na zemi nesmí chybět vysoká podestýlka z hoblin a slámy, v níž se mohou schovat před nepřízní počasí.
-
Přístřešek nesmí stát na návětrné straně a v dolíku, kam by se za dešťů nebo při tání sněhu stahovala voda.
-
Dobře umístěný přístřešek s bohatou podestýlkou může i v zimě nahradit stáj. Za silných mrazů je ale ustájení v prostorách, kde nemrzne, lepší.
„Protože bydlíme na samotě a máme obavy z pytláků, při chovu oslů preferuji stáj. V ní je také krmím a napájím. Ráno je pouštíme na pastvu a večer zase zavíráme. I v zimě, pokud nejsou velké mrazy, je vypouštíme, protože se potřebují proběhnout."
Skromný zdravý jídelníček
„S krmením oslíků se musí opatrně, protože mají sklon k tloustnutí. Příroda jim dala do vínku, že si vystačí s málem, že nejsou nijak nároční. V létě se pasou na louce, v zimě dostávají seno a slámu. Jádro v podstatě nepotřebují. Kdybychom je překrmovali, měli by problémy s klouby a kopyty“ Upozorňuje chovatelka.
-
V krmném systému je důležitá čistá, čerstvá voda. Vodu je nutné podávat i v zimě, protože zvíře není schopno pozřít tolik sněhu, aby mu to stačilo k udržení tělesných tekutin v potřebné výši.
-
Nezbytné je také podávání minerálního lizu.

Hřebce, oslici nebo valáška?
Cena se u hřebečků pohybuje mezi 8 až 10 000 Kč, osličky stojí okolo 20 000 – 25 000 Kč.
„Většina lidí, kteří mají zájem o oslíka, chce osličku. Domnívají se, že s ní bude lepší pořízení, že bude klidnější a hodnější. Pod pojmem hřebec si zpravidla představují silné a nezvládnutelné zvíře. Ale pokud je hřebec vychovaný, je hodný, bezproblémový a dokonce mazlivý společník. Problém je pouze v tom, že hřebci mají silný pohlavní pud a jak ucítí říjnou osličku, mohou změnit chování.
Pokud se na mě zájemce obrátí, doporučím mu valáška, tedy kastrovaného hřebce. U něho není problém s přirozeným puzením. Je to zlaté zvíře, které vděčně opětuje pozornost, cit a lásku. Přirozená zvědavost, inteligence, klid a přátelská povaha dělá z valáška znamenité zvíře pro celou rodinu“ vysvětluje Martina Bendová.
Nenechávejte oslíka samotného
Osel je stádový tvor a tudíž by neměl být sám, samotou trpí a může se naučit kopat a kousat. Nejvhodnější je samozřejmě kamarád stejného živočišného druhu, ale i společnost koníka nebo ovečky je pro něj jistě lepší než samota.